Výsledky 26. ročníka súťaže

Zvíťazil 22-ročný študent scenáristiky Kristián Lazarčík.

Porota literárnej súťaže Poviedka 2022 vyhlásila desiatku najlepších autorov a autoriek tohto roka v priamom prenose Rádia Devín. Hlavná cena bola udelená za poviedku „Self-help“, ktorú napísal Kristián Lazarčík z Piešťan, študent VŠVU v Bratislave. Autor už získal v tejto súťaži vlani prémiu za poviedku „Zrazenina“ a pripravuje svoju debutovú knihu.

Do 26. ročníka bolo prijatých 367 súťažných príspevkov, hodnotila ich porota zložená zo spisovateliek, ktoré získali ocenenia v tejto súťaži už v minulosti a teraz sú už autorkami úspešných kníh. Predsedníčkou poroty bola Ivana Gibová a členkami Uršuľa Kovalyk, Jana Micenková, Nicol Hochholczerová, Jana Turzáková a Zuska Kepplová.

Okrem Hlavnej ceny porota udelila desať prémií za mimoriadne poviedky. Všetky ocenené diela budú publikované knižne a nahraté ako audiopoviedky. Ocenení autori a autorky majú šancu vydať svoj debut.

Porotkyne, ktoré posudzovali aj príspevky v predchádzajúcich ročníkoch sa zhodli, že kvalita textov má stúpajúci trend, o čom svedčí fakt, že do druhého kola postúpil dvojnásobný počet poviedok ako vlani. Rozhodovanie bolo preto zložité a množstvo zaujímavých poviedok sa do finále nedostalo – ich názvy budú označené v doslove zborníka, aby porota povzbudila ich autorov k ďalšej tvorbe. Porotkyňa Zuska Kepplová odkazuje: „V čase, keď sa naši politickí predstavitelia zamotávajú do súvetí a prehrávajú v boji s prirovnaniami je povinnosťou beletrie strážiť kvalitu jazyka a zmysluplné vyjadrovanie.“

Ocenené diela

Hlavná cena (honorovaná 1000€)

Kristián Lazarčík: Self-help

9 prémií (po 300€):

Marek Grajciar: Prasa nad priepasťou
Zuzana Vasičáková Očenášová: Ili Cezar, ili ništa
Peter Hoferica: Úzkosť lesnej zveri
Kristína Lenárt: Stratigrafia jednorožca
Pavol Kuspan: R611
Pavol Weiss: Celý život
Terézia Fabianová: Nedeľný obed
Mária Figurová: Rok života vločky
Dorota Hinštová: Otec z mäsa a rodina z kostí

Zborník Poviedka 2022 po prvýkrát vyjde ako príloha denníka SME v stredu 26. 10. 2022 a bude dostupný v novinových stánkoch po celom Slovensku.

Literárnu súťaž od roku 1996 vyhlasuje vydavateľstvo KK Bagala. Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia, sponzorom je denník SME, partnermi súťaže sú Rádio Devín, streamovacia služba Audiopoviedky.sk, časopisy Rozum, Knižná revue a občianske združenie Literárnyklub.sk.