Poviedka 2020 – zoznam laureátov

V priamom prenose Rádia Devín 24. septembra 2020 vyhlásila porota literárnej súťaže Poviedka 2020 najlepších autorov a autorky tohto roka.

Hlavná cena bola udelená za poviedku „O nich“, ktorú napísal Peter Hoferica zo Sučian, ktorý vlani získal ocenenie v literárnej súťaži Básne.

Do 24. ročníka bolo prijatých 302 súťažných príspevkov, hodnotila ich porota zložená zo spisovateliek a spisovateľov, ktorí získali ocenenia v tejto súťaži už v minulosti. Okrem víťaznej práce bola udelená prémia aj ôsmim ďalším poviedkam – všetky ocenené diela budú publikované v zborníku Poviedka 2020 a nahraté ako audiopoviedky.

Kvalitu textov hodnotila porota v zložení: Mária Modrovich (predsedníčka), Pavol Rankov, Ivana Gibová, Peter Šulej, Radovan Potočár a Dominika Moravčíková. Ocenení autori a autorky majú šancu vydať svoju samostatnú knihu.

Na počudovanie, viac voľného času, ktorý priniesli opatrenia spojené s koronou nespôsobili nárast účastníkov literárnej súťaže. A hoci sa medzi frekventované témy dostali aj problémy kvôli pandémii, dominanciu mali poviedky spadajúce do kategórie sociálna dráma, opisujúce medziľudské vzťahy, starostlivosť o starých ľudí, prípadne trúchlenie za nimi, ale mnohí sa nevyhli ani opisom rôznych foriem domáceho násilia. 

Víťazná poviedka porotu oslovila originálnym humorom, je to absurdná fraška, ktorá ústi do magického vyvrcholenia.

Ocenené diela 24. ročníka literárnej súťaže POVIEDKA 2020

Hlavná cena

O nich – Peter Hoferica (1997, Sučany)

8 prémií

Muchov popolník – Štefan Ziegler (1947, Závažná Poruba)

Mohol by som byť taký ako vy – Šimon Drgoňa (1992, Bratislava)

Slovo na P, slovo na S – A. P. Zacharová (1998, Šalgočka)

Dni matiek – Svetlana Žuchová (1976, Praha)

Dve letá s Ištim – Tímea Krekovič Beck (1993, Bratislava)

Veľká kniha debilov – Daša Krištofovičová (1988, Nitra)

Vrbina – Matúš Benkovič (1985, Bratislava)

Gazda – Karlos Kolbas (1981, Spišský Štiavnik)

Súťaž od roku 1996 vyhlasuje vydavateľstvo KK Bagala. Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia, partnermi sú Literárnyklub.sk, Audiopoviedky.sk a Literárne informačné centrum, mediálnymi partnermi sú Rádio Devín, Rádio_FM, Knižná revue, Kapitál a Denník N.

Vypočujte si záznam z vyhlasovania výsledkov v Rádiu Devín: https://devin.rtvs.sk/clanky/kulturny-dennik/235107/ake-su-najlepsie-texty-24-rocnika-sutaze-poviedka