POVIEDKA 2019 – zoznam ocenených

V priamom prenose Rádia Devín 1. augusta 2019 vyhlásila porota literárnej súťaže Poviedka 2019 najlepších autorov a autorky tohto roka. Hlavná cena bola udelenú Dominike Moravčíkovej, ktorá v tejto súťaži už vlani získala prémiu.

Do 23. ročníka bolo prijatých 300 súťažných príspevkov, hodnotila ich porota zložená zo spisovateľov, ktorí získali ocenenia v minulosti. Okrem víťaznej práce bola udelená prémia aj 8 ďalším poviedkam – všetky ocenené diela budú publikované v zborníku Poviedka 2019.

Kvalitu textov hodnotila porota v zložení: Soňa Uriková (predsedníčka), Pavol Rankov, Mária Modrovich, Marek Vadas, Karlos Kolbas a Dominika Madro. Vyhlasovateľom súťaže je tradične vydavateľ Koloman Kertész Bagala. Ocenení autori a autorky majú šancu vydať svoju samostatnú knihu

Pri čítaní súťažných textov si porotcovia všimli značný výskyt detských hrdinov a tém detstva či spomienok. Taktiež sa u súťažiacich objavuje trend opisovania vidieckeho života s prvkami lyriky a magického realizmu. Ako ďalšie pozitívum textov 23. ročníka porotcovia uvítali zvýšený výskyt príbehov zo života starších ľudí.

Vo víťaznej poviedke porota ocenila, že napriek príbehu z minulosti bol citeľný presah do súčasných tém ako feminizmus alebo netradičné vzťahy. Zároveň porotu oslovil zaujímavý opis života na dedine, vysoká kvalita štylistiky a netradičné používanie jazykových prostriedkov.

V 23. ročníku súťaže Poviedka 2019 boli ocenené tieto diela:

HLAVNÁ CENA:

Teplokrvný druh
Dominika Moravčíková
(1992, Strečno)

8 PRÉMIÍ:

Ďakujem za svinské oči
Maroš Bafia
(1987, Kežmarok)

Soul Kitchen
Nicol Hochholczerová
(1999, Rimavská Sobota)

Anatómia zvuku
Ivi Csalová
(1995, Bratislava)

Paulína Milerová, o ktorej sme snívali
Martin Longa
(1984, Viničné)

Pavlove rajčiny
Michaela Macejková
(1995, Moravský Svätý Ján)

Zátoka
Petra Stračiaková
(1992, Trstená)

Trombus
Jakub Spevák
(1996, Malachov)

Nelipnú
Peter Getlík
(1990, Košice)

Súťaž od roku 1996 vyhlasuje vydavateľstvo KK Bagala. Hlavným partnerom je Fond na podporu umenia, mediálnymi partnermi sú Rádio Devín, Rádio_FM, Knižná revue, Kapitál a Denník N. Sponzorom je stavebná spoločnosť Renoving.